دسته‌بندی نشده

یقه لباس زنانه و معرفی انواع مدل‌های آن + عکس

یقه لباس زنانه و انواع آن موضوعی است که در این مقاله درباره آن حرف می‌زنیم. شاید برایتان جالب باشد که بدانید یقه لباس یک عنصر مهم در لباس زنانه است که می‌توان با آن ظاهر لباس را کاملاً تغییر داد و برای کمک به کادربندی صورت، برجسته کردن ویژگی‌های صورت و رسیدن به ظاهر دلخواه یک لباس استفاده کرد.

فرم و استایل یقه لباس زنانه می‌تواند ظاهر یک لباس را به‌کلی تغییر دهد و جزئیاتی مثلِ دکمه‌ها و تزئین‌ها را نشان دهد. همچنین یقه‌ها را می‌توان از پارچه‌‌ها و مواد مختلف از توری، پارچه ابریشمی گرفته تا مخمل و… درست کرد. برای آشنایی با انواع یقه، ادامه مطلب را بخوانید.

یقه‌های لباس زنانه، چند دسته هستند؟

 به طور کلی یقه لباس‌ها معمولاً جز این ۳دسته هستند:

یقه‌های مسطح یا خوابیده:

یقه‌هایی با شکل‌های ساده یقه گرد یا هفت؛ مثل: یقه گرد، هفت، چهارگوش و قایقی.

یقه‌های برگردان:

یقه‌هایی که در آن قسمتی از یقه روی سرشانه، کاور سر جلو یا سینه برمی‌گردد؛ مانند یقه انگلیسی، آرشال، بلیزری، شومیز، ب. ب، شکاری و ملوانی.

یقه‌های ایستاده:

یقه‌هایی که روی گردن می‌ایستند؛ مانند: یقه چینی، ایرانی، فرنچی و اسکی.

یقه‌های فانتزی:

مثل راپه.

دنیای بزرگ یقه لباس زنانه که می‌توان در آن غرق شد!

یقه‌های لباس زنانه با توجه به کاربردشان از یقه‌های ایستاده ساده گرفته تا سبک‌های مجلسی و تزئینی مثلِ یقه‌هایی که به منجوق‌های پیچیده یا گلدوزی‌های دست‌دوز آراسته هستند، متفاوت هستند. 

یقه‌ها می‌توانند کوتاه یا یقه‌بلند باشند. سبک‌های محبوب معمولاً یقه پیتر پن، بلند، نوک‌تیز، ماندارین، مربع و … شناخته شده‌اند.

انواع یقه لباس زنانه

۱٫ یقه پیتر پن (Peter Pan Collar):

یقه پیتر پن یا ب ب خودمان یقه‌ای گرد بدون یقه هست که معمولاً با لبه‌های پایینی آن هم گرد هست. این یقه اولین بار در قرن بیستم طراحی شد و دوباره در سال ۲۰۲۱ محبوبیت زیادی پیدا کرد. رنگ یقه ب ب یا پیتر پن معمولا متفاوت‌تر از رنگ اصلی پیراهن هست. این یقه برای گردن بلند و صورت کشیده و مثلثی مناسب بوده و بهتر است برای صورت های گرد و پر به کار نرود.

۲٫ یقه بلند گردن (High Neck Collar):

این یقه، یقه بلند و سفت در اطراف گردن است که مناسبِ افراد با گردنی بلند و باریک است، مثل یقه لباس یقه‌اسکی و برگردان. هم‌چنین این مدل یقه برای افرادی که صورتی کشیده دارند هم مناسب است. برای کوتاه‌تر به نظر رسیدن گردن‌تان، می‌توانید شانه‌های خود را به کمک شنل یا شالی زیبا بپوشانید.

یقه لباس زنانه

۳٫ یقه پهن (Spread Collar):

 یقه‌ پهن یک سبکِ مدرن از یقه هست که مانند نامش فاصله زیادی بینِ نقاط یقه دارد و به متعادل کردنِ صورت‌های لاغر کمک می‌کند.

۴٫ یقه نقطه‌ای (Point Collar):

یقه نقطه‌ای (که به عنوان یقه نقطه جلو یا یقه نقطه مستقیم هم شناخته می‌شود) سنتی‌ترین یقه در بین انواعِ یقه است و با دو نقطه کوچک صاف روی پیراهن قرار می‌گیرد.

یقه لباس زنانه

 ۵٫ یقه نوک بال (Wingtip Collar):

 یقه‌ای پهن با گوشه‌های گرد و شکل “V” معکوس است. این مدل یقه با نام یقه بالدار هم در جهان شناخته می‌شود اما در ایران به «یقه فراک» معروف است.

یقه لباس زنانه

۶٫ یقه ماندارین (Mandarin Collar):

یقه‌ای که بدونِ برگردان به دورِ گردن می ایستد. یقه ایستاده در قسمت وسط عمیق است و در پارچه‌های سفت و محکم کاربرد دارد. مدل دگمه‌دارِ این یقه‌ها که خیلی محکم بسته می‌شود، در پارچه‌های ابریشمی این مدل زیادتر دیده می‌شود. اگر بالاتنه پُری دارید، از این مدل استفاده نکنید.

یقه لباس زنانه

۷٫ یقه رافل (Ruffle Collar):

یقه‌ای ضخیم است که به دور گردن می‌ایستد. روف در لباس، یقه چین‌دار معمولاً پهن و پُر که در اروپا از اواسطِ قرن شانزدهم تا قرن هفدهم، پوشیده می‌شد. آغاز روف را می‌شود در سال‌های اولیه قرن شانزدهم دید؛ زمانی که مردان اجازه دادند بالای پیراهن نمایان شود.

یقه لباس زنانه

۸٫ یقه تب (Tab):

یقه کوچک با زبانه که پشتِ کراوات محکم می‌شود.

یقه لباس زنانه

 ۹٫ یقه رول (Roll Collar):

یقه‌ای با لبه رول شده در خطِ گردن.

یقه لباس زنانه

۱۰٫ یقه قایقی (بلمی، کشتی):

این نوع یقه لباس در راستای سرشانه به صورت منحنیِ باز قرار می‌گیرد. یقه قایقی از آنجایی‌که سرشانه را به طور کامل و گردن را کوتاه‌تر نشان می‌دهد، برای افراد با سرشانه پهن مناسب نیست چون پهنای این نوع یقه برای افرادی با گردن لاغر و کشیده مناسب‌تر است.

یقه لباس زنانه

۱۱٫ یقه دراپه:

از انواع یقه‌های مجلسی و مناسب برای لباس‌های مهمانی یقه دراپه است که از روی شانه تا خطِ کمر، پرچین و حجیم می‌ایستد. مقدار چین، دراپه و بازی یقه متنوع است. این نوع یقه از آنجایی‌که بالاتنه، سرشانه و سینه‌ها را پهن و پرحجم‌تز نشان می‌دهد، برای افراد لاغر با سینه کوچک مناسب‌تر است.

یقه لباس زنانه

یقه لباس زنانه؛ گویای شخصیت و انتقال پیام است!

یقه لباس بخش مهمی از ظاهر کلی یک زن است که می‌تواند به عنوان یک روش مودبانه و ظریف برای بیان شخصیت و احساس عمل کند. نوع و سبک یقه لباس همچنین می‌تواند بسته به موقعیت برای انتقال پیام‌های مختلف نمایان‌گرِ حرفه‌ای بودن در یک محیط شرکتی، ظرافت در یک رویداد رسمی، یا شیک بودن در یک محیط معمولی استفاده شود.

در نهایت، یقه لباس مناسب می تواند چهره یک زن را قاب کند و توجه را به جذاب ترین ویژگی های او جلب کند.

برای هر چیزی زمان و مکان وجود دارد!

موقعیت‌شناسی قطعاً در مورد پوشیدنِ مناسبِ یقه پیراهن هم صدق می‌کند که اگر به درستی پوشیده شود، می‌تواند به زیبایی چشم‌گیرِ لباس شما کمک کند. با این حال، اگر با ترکیب اشتباه پوشیده شود در نهایت به جای دریافت تعریف و تمجید، ابروها را بالا می برید.

جمع‌بندی!

یقه لباس که جزء ضروری کُمُد لباسِ هر خانمی است می‌تواند چیزی در مورد استایل و شخصیتِ یک خانم بگوید.

داشتن گزینه‌های متنوع یقه در کُمُد لباس یک خانم یک راه خوب برا تنوعِ بیشتر در استایل و کمک به ایجاد ظاهری متفاوت است.

در اپلیکیشن کُمُدا هم تنوع زیادی از آیتم‌های ترند فشن با تنوعِ بالا درقیمت‌ها موجود و با مناسب‌ترین قیمت قابل خریداری هستند. علاوه بر این وجود درگاهِ امن پرداخت، تیم پشتیبانی و خدمات پس از فروش از امکاناتی است که به شما کمک می‌کند تا خرید امن و مطمئن را در محیط صمیمی و دخترانه این پلتفرم خرید و فروشِ اجتماعی تجربه کنید.

جستجو لباس در کُمُدا

از این که تا پایانِ این مقاله همراهمان بودید، از شما ممنونیم. برایمان بنویسید کدام طرحِ یقه سلیقه شما و موردِ پسندتان است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.