دانستنی های ضد آفتاب

SPF ضد آفتاب چیست (SPF مناسب برای ضد آفتاب چیست و چه نقشی دارد)

SPF ضد آفتاب چیست

SPF ضد آفتاب چیست

این روزها با وجود پیشرفت روز افزون علم، سطح رفاه زندگی جوامع نیز به صورت چشمگیری افزایش یافته است؛ به همین دلیل نیز رو به رشدترین صنایع، صنایع تولید محصولات آرایشی و مراقبتی هستند. شاید در نگاه اول خرید و استفاده از این محصولات، تنها کاری تجملی و مفرح به نظر بیاید؛ اما بهتر است بدانید که با توجه به تغییرات آب و هوا و وجود انواع آلودگی‌های زیست محیطی، خرید و استفاده از محصولات مراقبتی پوست، نه تنها کاری لوکس نیست؛ بلکه بسیار ضروری است. از ضروری‌ترین کالاهای مراقبت از پوست، می‌توان به ضد آفتاب اشاره کرد. استفاده از ضد آفتاب در تمام طول روز و تمام طول سال، به اندازه استفاده از محصولات آب‌رسان برای پوست‌های خشک اهمیت دارد. حتی می‌توان گفت که در بسیاری از موارد، اهمیت استفاده از ضد آفتاب نسبت به هر محصول دیگری بیش‌تر است. اگر تا به حال به بسته‌بندی ضد آفتاب‌ها دقت کرده باشید، باید کلمه SPF را دیده باشید. حتی ممکن است هنگام خرید، فروشنده از شما SPF مورد نظرتان را برای ضد آفتاب بپرسد. از آن جایی که این کلمه را می‌توانید روی هر ضد آفتاب یا حتی محصولات دیگری مانند برخی کرم‌پودرها نیز ببینید، پرسیدن این که اصلا SPF ضد آفتاب چیست عجیب نخواهد بود. با رادیومدا همراه باشید تا بیش‌تر درباره SPF مناسب برای ضد آفتاب بدانید و سپس به سراغ خرید ضد آفتاب بروید.

حتما ببینید:‌ بهترین ضد آفتاب روشن کننده پوست

SPF مناسب برای ضد آفتاب

SPF مناسب برای ضد آفتاب

SPF مناسب برای ضد آفتاب چه قدر است؟

SPF خلاصه شده عبارت Sun Protection Factor و به معنای فاکتور محافظت از خورشید است. کمیت (عدد) جلوی این اصطلاح، نشان‌دهنده میزان قدرت محافظت محصولات ضد آفتاب، در برابر نور خورشید است و عدد بیش‌تر نیز به معنای قدرت بیش‌تر این محصولات است. به طور کلی این اعداد نشان می‌دهند که فرد تا چه میزان می‌تواند در زیر نور خورشید باقی بماند تا زمانی که پوست آن دچار آفتاب‌سوختگی و قرمزی بشود. در واقع SPF ضد آفتاب می‌تواند این زمان را تا حدودی برای شما محاسبه کند. برای محاسبه SPF در آزمایشگاه‌ها، افراد را به دو گروه مصرف‌کننده ضد آفتاب و بدون ضد آفتاب تقسیم می‌کنند. این افراد باید در معرض آفتاب ظهر قرار بگیرند. مدت زمانی را که هر دو گروه، دچار آفتاب‌سوختگی و قرمزی پوست شدند را اندازه‌گیری می‌کنند. برای به دست آوردن عدد SPF ضد آفتاب‌ها، با استفاده از فرمولی، مدت زمان صرف شده برای آفتاب‌سوختگی در افراد با ضد آفتاب را تقسیم بر مدت زمان صرف شده برای آفتاب‌سوختگی در افراد بدون ضد آفتاب می‌کنند. عدد به دست آمده کمیت SPF است. برای مثال، اگر افراد بدون ضد آفتاب پس از گذشت ۱۰ دقیقه دچار آفتاب‌سوختگی شدند، افرادی که از ضد آفتاب با SPF 15 در زیر آفتاب قرار گرفته‌اند، پس از گذشت ۱۵۰ دقیقه دچار آفتاب‌سوختگی خواهند شد. این به آن معنا است که ضد آفتاب با SPF 15 می‌تواند این زمان را ۱۵ برابر افزایش دهد.

حتما ببینید: ضد آفتاب آبرسان

SPF مناسب برای ضد آفتاب

SPF مناسب برای ضد آفتاب

SPF ضد آفتاب از پوست شما در برابر چه اشعه‌هایی محافظت می‌کند؟

شاید فکر کنید که با خرید و استفاده از یک ضد آفتاب ساده و با SPF مناسب (یا حتی بسیار زیاد) مشکلات بین پوست شما و آفتاب حل خواهد شد؛ اما این تصوری غلط است. بهتر است پیش از دانستن مفهوم این که SPF ضد آفتاب چیست با عاملی که سعی در مبارزه با آن داریم (آفتاب و اشعه‌های آن) بیش‌تر آشنا شویم. نور خورشد، به طور کلی اشعه‌های مختلفی را در خود جای می‌دهد؛ اما در این بین، اشعه‌های ماوراء بنفش (UV) آن، بیش از همه برای ما دردساز می‌شوند. خود این اشعه ماوراء بنفش نیز در یک تقسیم‌بندی، به دو نوع ماوراء بنفش B (یا UVB) و ماوراء بنفش A (یا UVA) تقسیم می‌شود. اشعه UVB، می‌تواند موجب قرمزی و آفتاب‌سوختگی شود؛ در حالی که اشعه UVA، می‌تواند با نفوذ به پوست، موجب آسیب و چروک شدن پوست شود. ذکر این نکته نیز بسیار مهم است که هر دو اشعه می‌توانند احتمال ابتلا به سرطان پوست را بالا ببرند. در این بین SPF ضد آفتاب دقیقا در برابر کدام یک از این اشعه‌ها از پوست ما محافظت می‌کند؟ پاسخ اشعه UVB است. برای محافظت از پوست خود در برابر هر دو نوع اشعه، نیازی نیست تا چندین محصول یک هدفی را خریداری کنید؛ تنها کافی است تا علاوه بر دقت به عدد SPF ضد آفتاب، به وجود عبارتی مانند ضد آفتاب طیف گسترده یا برچسب Broad Spectrum نیز توجه کنید. در این نوع ضد آفتاب‌ها، به همان میزانی که اشعه UVB دفع می‌شود، اشعه UVA نیز دفع می‌شود.

حتما ببینید:‌ تاثیر ضد آفتاب بر جوش صورت

SPF مناسب برای ضد آفتاب

SPF مناسب برای ضد آفتاب

انواع SPF کدامند و درصد محافظت آن‌ها چقدر است؟

اگر به بسته‌بندی‌های ضد آفتاب‌ها دقت کرده باشید، حتما متوجه اعداد متفاوتی شده‌اید. در این قسمت می‌توانید با مفهوم این اعداد بیش‌تر آشنا شوید.

  • SPF کمتر از ۱۵ : محافظت کم
  • SPF بین ۱۵ تا ۲۹: محافظت متوسط
  • SPF بین ۳۰ تا ۴۹: محافظت خوب
  • SPF بیشتر از ۵۰: محافظت عالی

حال بهتر است این مفاهیم را کمی جزئی‌تر و دقیق‌تر بررسی کنیم.

  • ضد آفتابی که دارای SPF 15 باشد؛ می‌تواند تا ۹۳% از اشعه‌های UVB را دفع کند.
  • ضد آفتابی که دارای SPF 30 باشد؛ می‌تواند تا ۹۷% از اشعه‌های UVB را دفع کند.
  • ضد آفتابی که دارای SPF 50 باشد؛ می‌تواند تا ۹۸% از اشعه‌های UVB را دفع کند.

همان طور که می‌بینید افزایش عدد SPF نمی‌تواند عدد درصد را نیز به صورت چشمگیری افزایش دهد.

حتما ببینید: بهترین ضد آفتاب ایرانی

SPF مناسب برای ضد آفتاب

SPF مناسب برای ضد آفتاب

میزان مناسب SPF ضد آفتاب چیست ؟

حال که با این مفهوم بهتر آشنا شدید، ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که میزان مناسب SPF ضد آفتاب چیست ؟ بهتر است این را بدانید که شرکت‌های سازنده ضد آفتاب‌ها برای بالا بردن عدد SPF محصولاتشان، ابتدا باید میزان چربی آن‌ها را بالا ببرند تا بتوانند میزان مواد شیمیایی بالا برنده SPF را افزایش دهند. بنابراین، هر ضد آفتابی که عدد SPF آن بالاتر بود، به معنای گزینه بهتر نخواهد بود. بهترین کرم ضد آفتاب برای استفاده روزانه، ضد آفتاب با SPF 30 است. مقادیر بالاتر SPF (برای مثال ۵۰ و بالاتر) بیش‌تر برای افرادی با بیماری‌های پوستی خاص (مانند سرطان) مناسب است و با تجویز پزشک خریداری می‌شوند.

حتما ببینید: بهترین کرم ضد آفتاب برای پوست مختلط

SPF مناسب برای ضد آفتاب

SPF مناسب برای ضد آفتاب

کمدا برای خرید ضد آفتاب چه پیشنهادی دارد؟

اگر ضد آفتاب مناسب خود را با کمک پزشک پیدا کرده‌اید، دیگر زمان را برای خرید و استفاده از آن هدر ندهید. برای خرید ضد آفتاب پیشنهاد ما به شما خرید از اپلیکیشن کمدا است. با استفاده از اپلیکیشن کمدا می‌توانید از انواع کالاهای باکیفیت، متنوع، همراه با تخفیف‌های همیشگی، قیمت‌های مقرون به صرفه و از همه مهم‌تر، با گارانتی پرداخت، بهرمند شوید. به علاوه با نصب اپلیکیشن کمدا، شما هم‌چنین می‌توانید کالاهای نو یا در حد نوی خود را نیز با قیمت‌هایی مناسب بفروشید و صاحب یک فروشگاه مجازی و کمدی مرتب شوید. در ادامه برخی از انواع ضد آفتاب‌های موجود در کمدا را مشاهده می‌کنید:

حتما ببینید:‌ بهترین ضد آفتاب برای پوست خشک و لک دار

خرید ضد آفتاب از کمدا

خرید ضد آفتاب از کمدا

خرید ضد آفتاب از کمدا

خرید ضد آفتاب از کمدا

خرید ضد آفتاب از کمدا

خرید ضد آفتاب از کمدا

 

حتما ببینید: بهترین کرم ضد آفتاب برای پوست چرب و جوشدار

 

خرید ضد آفتاب از کمدا

خرید ضد آفتاب از کمدا

آیا مقاله SPF ضد آفتاب چیست برای شما مفید بود؟

دانستن این که SPF ضد آفتاب چیست تا چه اندازه به شما در انتخاب، استفاده و خرید ضد آفتاب کمک کرده است؟ نظرات و تجربیات خود را با ما در قسمت کامنت‌ها به اشتراک بگذارید.

SPF چیست؟

SPF خلاصه شده عبارت Sun Protection Factor و به معنای فاکتور محافظت از خورشید است. کمیت (عدد) جلوی این اصطلاح، نشان‌دهنده میزان قدرت محافظت محصولات ضد آفتاب، در برابر نور خورشید است و عدد بیش‌تر نیز به معنای قدرت بیش‌تر این محصولات است.

SPF ضد آفتاب از پوست شما در برابر چه اشعه‌هایی محافظت می‌کند؟

SPF ضد آفتاب دقیقا پوست شما را در برابر اشعه UVB محافظت می‌کند. برای محافظت از پوست خود هنگام خرید ضد آفتاب علاوه بر دقت به عدد SPF ضد آفتاب، به وجود عبارتی مانند ضد آفتاب طیف گسترده یا برچسب Broad Spectrum نیز توجه کنید.

انواع SPF کدامند و درصد محافظت آن‌ها چقدر است؟

SPF کمتر از ۱۵ : محافظت کم، SPF بین ۱۵ تا ۲۹: محافظت متوسط، SPF بین ۳۰ تا ۴۹: محافظت خوب و SPFبیشتر از ۵۰: محافظت عالی را برای پوست خواهند داشت.

میزان مناسب SPF ضد آفتاب چیست ؟

بهترین کرم ضد آفتاب برای استفاده روزانه، ضد آفتاب با SPF 30 است. مقادیر بالاتر SPF (برای مثال ۵۰ و بالاتر) بیش‌تر برای افرادی با بیماری‌های پوستی خاص (مانند سرطان) مناسب است و با تجویز پزشک خریداری می‌شوند.

کمدا برای خرید ضد آفتاب چه پیشنهادی دارد؟

برای خرید ضد آفتاب پیشنهاد ما به شما خرید از اپلیکیشن کمدا است. با نصب اپلیکیشن کمدا می‌توانید از انواع کالاهای باکیفیت، متنوع، همراه با تخفیف‌های همیشگی، قیمت‌های مقرون به صرفه و از همه مهم‌تر، با گارانتی پرداخت، بهرمند شوید.

 

درباره فاطمه احمدی

خوشحالم که دهه سوم زندگیم رو با تجربه جدیدی مثل نوشتن شروع می‌کنم و همیشه دنبال یه جایی برای پیاده کردن خلاقیت می‌گردم. حیوون‌ها و نقاشی کردن رو دوست دارم و زیبایی رو تو تفاوت‌های رنگارنگ می‌بینم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.